Erkekte sigil tedavisi

Erkekte siğil tedavisi aynen kadında olduğu gibi benzer yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Siğil HPV hastalığını taşıyan birisiyle girilen cinsel ilişki ile bulaşabilir. HPV virüsü ilişki sırasında ciltte ortaya çıkan çok küçük yırtıklar ve sıyrıkların içinden ciltten cilde temas yolu ile erkeğe bulaşır. HPV erkek menisi içinde de yani spermde saptanmamıştır ve sadece temas ile bulaşabileceği düşünülmektedir. Virus taşıyıcı kadın ile temas eden her erkekte siğil ortaya çıkmaz ancak siğili olan bireylerin %70 inde partnerinde de virüs olduğu saptanmıştır. Kısacası siğil var ise erkekte bulaştırıcılık çok fazladır.Erkeklerde HPV virüs bir kere vücuda girdikten sonra uzun yıllar sessiz kalabilir. Genital siğiller cinsel yönden aktif olan tüm erkeklerde görülebilir. Daha çok birden fazla sayıda partneri olan, ya da partneri birden fazla kişi ile birlikte olmuş genç kadınlarda olduğu gibi aynı şekilde genç erkeklerde de görülür. Erkekte siğiller aşağıdaki bölgelerde çıkar


Üst genital bölgede siğil
Penis üstünde siğil
Penis baş kısmında siğil
Kasıkta siğil
Makatta siğil, anüs etrafında
Ağızda siğil dudakta boğazda

Erkekte genital siğiller sıklıkla tedavi şekline bağlı olmak üzere birden fazla kez tekrarlayabilirler ve her defasında siğillerin hpv tedavisi uygulanması gerekir. Erkekte siğil tedavisi nde en çok uygulanan yöntem genital siğillerin yakılması ya da siğillerin dondurulması dır. Burada amaçlana şey hpv ye bağlı lezyonların yani kondilomların tahrip edilmesidir. Erkekte siğil dondurma işleminde ki bu işlem kriyoterapi olarak da isimlendirilmektedir sıvı nitrojen ya da karbondioksit kullanılarak erkekte genital siğil dondurma işlemi yapılır.

Erkekte siğil yakma işleminde ise koter cihazı , leep aleti veya lazer tedavisi uygulanır. Erkekte tedavi şekline genital siğil tedavisi yapan uzman doktor karar vermektedir.Bazen çok büyük siğil lezyonları ameliyat yani cerrahi olarak çıkarılmayı gerektirebilir. Erkekte siğil dondurma işlemi hariç diğer müdahaleler için lokal anestezi uygulanır.

Erkekte siğil ilaç tedavisi krem veya solusyonlar ile yapılır. En çok bilinenleri Aldara krem ve Podofilindir. Çok yayılmış siğillerin lokal ilaç ve krem tedavisinin fazla bir etkisi olmaz ve kullanılabilir değildir. Normal dokuya temas ettiğinde pek çok ilaç tahribata neden olur. Bu nedenle son derece dikkatli uygulama gerekir. Lokal uygulanan genital siğil ilaçları nın bölgesel yan etkileri de daha fazladır.

Erkekte genital siğil hpv kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir çeşit hastalıktır. Erkekte siğiller var iken hem partnere bulaştırıcılık çok fazladır, hem de siğiller çok hızlı bir erkeğin tüm genital bölgesine yayılabilirler.Erkekte hpv tedavisi ile amaçlanan hem partnere bulaştırmayı engellemek hem de hastada genital bölgede sayıca sigiller in çoğalmasını engellemektir, bu sebeple erkek genital siğil tedavisi hızlı bir şekilde en iyi yöntemlerle ve cihazlar ile uzman ellerde yapılmalıdır
.

Siğil tedavisi kadında olduğu kadar erkekte de önemlidir. ideali çiftlerin birlikte tedavileridir. Genital siğil tedavisi en iyi şartlarda ve en modern yöntemler ile konuda uzman kişiler tarafından  yapılması gereken bir tedavi şeklidir.


Genital Siğil Tedavisi Randevu

Randevu

Genital sigil